Lęk przed wizytą u dentysty i jego zwalczanie u najmłodszych

Nasz gabinet zmienia się dla Was, mali Pacjenci! Rozumiemy, że wielu z Was boi się dentysty, dlatego już niedługo przedstawimy specjalne atrakcje dla najmłodszych, które umilą każdą wizytę. Obiecujemy, że odwiedziny w Stomatologii przy Piskiej będzie wiązała się z ekscytacją. Jesteście ciekawi, co dla Was mamy? Jeśli tak, koniecznie śledźcie naszą stronę, już niedługo wszystko wyjaśnimy!

A tematem, który poruszymy dziś jest lęk przed wizytą u dentysty i jego zwalczanie u najmłodszych. Można go zminimalizować na dwa sposoby: poprzez ćwiczenia w domu i odpowiednie nastawienie dziecka. Oto zbiór stworzonych przez nas najważniejszych rad przed wizytą. Lista jest długa, jednak warto przeczytać i zastosować wszystkie, a nasze dziecko będzie dobrze przygotowane do spotkania z dentystą:

 • Przede wszystkim nie powinniśmy go straszyć, ani pozwalać na to komukolwiek! Dziecko, które słyszy od rodziców, cioci, kuzyna, czy sąsiada, że wizyty u dentysty bolą i są nieprzyjemne, przychodzi na wizytę zdenerwowane, co utrudnia współpracę. To powoduje niepotrzebne nerwy także u rodzica, płacz już przed wejściem do gabinetu i ogromny stres.
 • Dziecko musi być uprzedzone o tym, że idzie do dentysty – nie można stawiać go przed faktem dokonanym. Przy dziecku nie wolno stosować sformułowań sygnalizujących, że wizyta u dentysty może się wiązać z bólem. Najczęstsze tego typu określenia to: 'nie bój się', 'nie ma się czego bać', 'na pewno nic nie będzie bolało' czy 'obiecuję, że nie będzie boleć' itd. Dużym błędem jest również straszenie dentystą, np. traktowanie wizyty u dentysty jako kary.
 • Niewskazane jest też tworzenie negatywnych skojarzeń z dentystą, przez co zwykły przegląd, choć konieczny, staje się czasem niemożliwy do przeprowadzenia ze względu na paniczny strach dziecka i niechęć do chociażby otworzenia buzi.
 • Warto przedstawiać wizytę u dentysty jako coś zupełnie normalnego i nie kreować różnicy między wyjściem do sklepu, do fryzjera, czy do stomatologa.
 • W domu można dać dziecku kolorowanki przedstawiające wizytę u stomatologa,
 • Ważne jest ćwiczenie otwierania buzi na fotelu, włączanie filmów z wizyt innych dzieci (do zobaczenia na YouTube) czy pozwalać grać w gry imitujące wizytę.
 • Dziecko, zanim stanie się pacjentem, powinno najpierw oswoić się z gabinetem stomatologicznym i personelem. Taka wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba.
 • Kiedy rodzic idzie do dentysty, dobrze jest zabrać dziecko ze sobą, by zobaczyło, że to nic strasznego. Pozwolić mu otworzyć buzię przed lekarzem, by ten tylko zajrzał (bez leczenia, tu tworzymy pozytywne skojarzenia).
 • Nie okłamujmy dzieci, mówiąc: „pan doktor tylko zobaczy”, kiedy planowane jest leczenie. Przed każdą wizytą należy porozmawiać z dzieckiem. Wyjaśnić mu jaki jest cel wizyty, jak będzie ona przebiegać oraz dlaczego tak istotne jest dbanie o zęby.
 • Warto pomyśleć o nagrodzie dla dziecka za udaną wizytę u dentysty. Będzie to dodatkową motywacją.
 • Pluszowi przyjaciele, którzy dodadzą dzieciom odwagi w tej sytuacji są u nas zawsze mile widziani!🧸🧸

Regularne przeglądy sprawiają, że wszystkie zmiany w jamie ustnej można wykryć na tyle wcześnie, że ryzyko wizyty z bólem maleje prawie do zera. Jednak, by było to możliwe należy przygotować dziecko, tak by w gabinecie nie bało się otworzyć buzi i pozwolić na leczenie, jeszcze zanim poczuje ból. Z takim przygotowaniem każdy mały Pacjent przeżyje spotkanie ze stomatologiem bez stresu i z pewnością będzie zachwycał innych swoimi zdrowymi ząbkami!👧🏻🧒🏻👦🏻👶🏻 Jak myślicie? Jaką niespodziankę szykujemy dla najmłodszych? Obiecujemy, że nasi najmłodsi pacjenci będą wniebowzięci!